5 Temmuz 2014 Cumartesi

4 Temmuz

Bugün 4. haftamızın sonuna geldik. TUNA Projesi için Django'ya giriş yaptık. 

Django bizlere biraz farklı geldi. Çünkü biraz alışılmışın dışındaydı. Diğer web çatılarına göre daha ayrık ve karmaşık gibi görünüyordu. Başta alışılması zor olan bu durumun aslında bize büyük bir faydası var, elimizdeki problemleri daha küçük parçalara ayırarak çalışabiliyoruz. Bu yüzden başlarda zorlanabiliyoruz fakat alıştıktan sonra çok kolay ve pratik olarak kullanabileceğiz.

Django'ya giriş yapmamızın zorluğunun yanında bir avantajı daha var, artık birden fazla sistemi tek çatı altında birleştirerek çok daha kompleks işleri ayrıştırarak gerçekleştirebileceğiz. Ben bu olaya aslında daha iyi bir iş yapmak yerine, daha kompleks düşünebilme yeteneğimizi geliştirdiğimizi düşünüyorum. 
Django'ya giriş yaptığınızda, kendi işletim sistemi şirketinizin başında oluyorsunuz ve artık sunucu kontrolü sizin elinizde, sunucu IP ayarları, port ayarları, MVC yapısının kurulumu yönetimi, HTML, CSS, Python, Java Script araçlarının iç içe kullanımı ve yönetimi artık size ait oluyor. Birden fazla ortağınız olabilir ama bu web çatısında tek şirketiniz var.

Diğer bir bahsetmek istediğim konu, bu yaz bulunduğumuz biyoinformatik stajımızda sunumlar yapıyoruz, skype görüşmeleri yapıyoruz ve programlama yeteneklerimizi geliştiriyoruz. Programlama yeteneklerimizin gelişmesi, sadece Python ile daha iyi programlar yazabileceğimizi etkilemiyor. Programlama öğrenmemiz, aslında bizim yaşam sürecindeki problem çözme becerilerimizi, olaylara bakış açımızı geliştiriyor. Sonuç odaklı düşünmek yerine, problem çözümündeki tüm adımları tek tek ele alıp, her adımın performansını, avantajını, dezavantajını düşünerek optimum şekilde sonuca ulaşabilecek düşünce sistemini geliştiriyorsunuz. Yani bulunduğumuz bu staj programı, programlama becerilerinden çok daha fazlasını bize katıyor.


Sözün özü:
Algoritmik düşünce yeteneğinizi programlama ile geliştirebilir ve tüm hayatınıza uygulayabilirsiniz. 

Sevgiler,
Burak ÖZGÖREN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder