17 Temmuz 2014 Perşembe

17 Temmuz- Bu İş Bu Kadar!

Herkese Merhabalar,

Size en son Django diye bir şeyin varlığından ve öğrenmenin ne kadar işkence olduğundan bahsetmiştim. Çok şükür Ahmet Hocamız bizi bu dertten de kurtardı. Farkındaysanız kendileri önce başımıza iş açıyor sonra yine kendisi çözüyor :) Çok uzun uğraşlarımıza rağmen Django' nun içinden çıkamayınca akıl sağlığımızın devamlılığını korumak için sağolsun yardımcı oldular. 1 saat gibi kısa bir sürede geceli gündüzlü üç gün uğraştuğımız Django ' yu alt etmeyi başardık. Aslında çok eğlenceli ve harika birşeymiş meğerse şu bizim Django. Ama gelin görün ki piyasada bu programı kullanmayı öğretecek adamakıllı bir kaynak bulunmadığı için öğrenirken epey zorlandık. Neredeyse Django 'nun kullanmadığımız sürümü okumadığımız kitabı kalmadı :). İstediğimiz sonucu aldığımızda gözlerimizdeki pırıltıyı görmeliydiniz. Hakikaten  o an bizim için muhteşem bir andı :). 

 Django öğrenirken ek olarak yeni şeyler de öğrendik. Sabır bunların başında geliyordu tabi :). Ayrıca yeni karşılaştığınız bir programın nasıl öğrenilebileceğini ve mantığının nasıl işlediğini öğrenmiş olduk. Artık hiç bilmesek bile Biyoinformatik ile alakalı bir programı ya da programlama dilini öğrenebileceğimizi düşünüyorum. Zor olur, zaman alır, uğraştırır belki ama illa ki öğreniriz çünkü alacağımız sonucun bizi ne kadar mutlu edeceğini biliyoruz :) . Bu kadar uğraş buna değer. Ek olarak Django ile ilgili kaynaklar linux işletim sistemine göre hazırlandığı için kolaylık olsun, sürekli bir de Windows için kod aramayalım diye bilgisayarımıza öncesinden Ubuntu kurmuştuk. Aynı zamanda linux işletim sistemini de öğreniyorduk. Kod nasıl yazılır, çağırılır ve çalıştırılır gibi.

Django' yu halletmiş olmak aslında Tuna Projesi' nin bitmesi demek. Hepimize geçmiş olsun :) Python 'da yazılmış fonksiyonlarımız zaten hazırdı ve bir görselde hayat bulmayı bekliyorlardı. Django ' da bize bunu sağladı. Nasıl çalışacağını öğrendik ama henüz bütünüyle fonksiyonlarımızı aktarmadık. Aktarma işleminide gerçekleştirdikten sonra biraz da süsleyeceğiz, sonra da hayırlı olsun deyip açılışını yaparız artık.

Çok yoğun bir haftadan sonra epey yorulmuşuz. Ben 2 gündür uyuyakalıyorum :).  Ama gönül rahatlığı ile güzel bir uyku çekmişim. Django yüzünden gözümüze uyku girmiyordu. Ben uyurken Temmuz Grubu ve Haziran Grubu' nun diğer üyeleri çoktan yerini almış ve çalışmaya koyulmuşlar bile. Temmuz grubu da zorlanmalarına rağmen bence gayet iyi gidiyorlar diyebilirim. Sanırım herkes küçük çaplı bir tatil ilan etti bugün kendine ama çalımayı da tamamen bırakmadılar tabi. 

Bu arada küçük misafirimiz Barış 'tan haberiniz vardır. Malesef bu sabah ablası Elif ile birlikte Nevşehir ' e doğru yol aldılar. Çok zeki ve tatlı bir çocuktu. Emre abisi ile de çok iyi anlaştılar. Gruba ayrı bir renk getirdi. Bizim için küçük ve güzel süprizler bile hazırladı. Umarım onu tekrar görürüz.

Bu staj benim için bittiğinde ve arkama dönüp baktığımda kendim için yaptığım bu büyük yatırım için "Ne Stajdı Be" diyeceğim sanırım. Hatta kesinlikle diyeceğim.

Sevgilerle..

Cansu TEKİN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder