19 Temmuz 2014 Cumartesi

19 Temmuz 2014 - Hafta sonumuz...Herkese merhabalar.

Günden güne daha iyiye giden gelişmelerin sonuçları olumlu oldukça, staj öncesinde ayrı ayrı olan biz stajyerler için aile ruhu kadar güzel olan, grup ruhumuz adeta tamamlanmamıza yol açıyor. Bu ruhun oluşması için bütün emeğini ortaya koyan Ahmet hocamıza ise çok teşekkür ediyorum. Stajımızın ikinci hafta sonunda uyanır uyanmaz koşarak geldiğimiz Genkök’te bir arada olmak, gerçekten de bizim için iç açıcı bir güzellik.


Bugün Genkök’e öğle saatlerinde geldiğimde arkadaşlarım kişisel olarak yapılması gereken işlerini yapıyorlardı. Yapılacaklar biraz hafifledikten sonra bir kısmımız jenga oyununu oynamaya başladı. Her seferinde eğlenceli vakitlere neden olan bu oyun, biraz mola vermek için gerçekten de işe yarıyor. Neye ihtiyacımızın olduğunu en ince ayrıntısına kadar hesaplayan hocamız, stajın bizim için mükemmel olmasını sağlıyor. :) Hoş her defasında aniden yıkılan tahta parçaların çıkardığı o gürültülü sesten irkiliyor olsam da hiçte şikâyetçi değilim. 


Oyundan sonra tekrar kaldığımız yerden çalışmalara devam ettik. Akşam yemeği için bugün bir değişiklik yapıp hazır bir şeyler almaktan kaçınıp fırında kıymalı pide yaptırdık. Kayseri’de ‘kıymalı’, Konya’da ‘börek veya etli ekmek ’, Mersin’de ‘lahmacun’ diye farklı isimlerinin oluşunun ufak bir kargaşaya yol açmasıyla da bir şeyin isminin insan dilinde ne denli farklı ifadesi olduğunu görmüş olduk. Afiyetle yemeklerimizi yedik, tam bir aile yemeği... Çayımızı da kupalarımıza koyup tekrardan bilgisayarlarımızın karşısındaki yerlerimizi aldık.   


Ahmet hocamızın bizler için hazırladığı programlama ile ilgili basitten gelişmişe doğru giden sorularını, belirlenen ödev ve sorumluluklarımızı alıp hepimiz uğraşmaya başladık. İş içinden çıkılamaz hali alınca, sorularımızı yönelttiğimiz sevgili haziran grubu üyelerimiz ve Ahmet hocamız her seferinde bizlere yardımcı olmaktan hiç çekinmiyorlar. Onlar olmasaydı bu işin içinden nasıl çıkardık bilemiyorum. Gece yarısından önce yayınlanması gereken Wiki ve eklenmesi gereken haftalık raporlarımızı da hazırlayıp Wikilerimizi de yayınladıktan sonra, tekrar çalışmalarımıza döndük.

Üzerinde fazla ve sabırla geçirdiğimiz vakitler ve tabi ki yardımlaşmalarımız sonucu galiba bu programlama sisteminin gelecek günlerde mantığı ve uygulama şekli öğrenilmiş olacak. Programlama ile ilgili yapılacakları yapıp diğer yapılacak çalışmalarımıza devam ettik. Anlaşılan bu cumartesinin Genkök’ten son çıkan stajyerleri yine biziz. Genkök artık hepimiz için bir ev olduğu ve bu durumun kimse tarafından artık yadırganmıyor olması gerçekten çok hoş. Gerçekleştirilen bu stajın standart dışında olması, hocamızın ve bu grubun işini ne denli önemsediğinin göstergesi olduğunu düşünüyorum. 

Haftaya hafta sonunda, hafta sonunu birlikte paylaşmak üzere...

Mutlulukla kalın.

Ayşegül MURAT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder