15 Temmuz 2014 Salı

14 Temmuz

Bu stajda neler yapılıyor diye merak eden herkese merhabalar,

Dolu dolu çalıştığımız 26 gün geride kaldı ve bugün 27. günümüze girmiş bulunuyoruz. Ben ise sizlere 26. günümüz olan 14 Temmuz Pazartesi neler yaptığımızdan bahsedeceğim bu yazımda. Ama öncesinde de kısaca hafta sonunu özet geçmeyi planlıyorum.

Cumartesi günü biz haziran grubu için bol çıldırma seviyesine gelmeli, bol hatalı ve bol Django'lu bir gündü. Zaten bol çıldırma seviyesine gelmemizin ve bol hata yapmamızın da tek sebebi Django'ydu. Cumartesi günü öğleden sonra hepimiz önümüzdeki bilgisayarlarda bir yandan "Test Driven Web Development with Python - Final" adlı kitap, bir yandan da "Ubuntu Terminal" açık şekilde güne başladık ve ertesi gün sabaha kadar kitaptakileri kendi oluşturduğumuz projeye uygulamaya çalıştık. Sonrasında Django'nun 1.7 versiyonunun hatalı olduğunu öğrenince eski versiyona dönmeye karar verdik ve kısır bir döngüye yeniden girmiş olduk.

Cumartesi günü böyle zor ve çıldırmalı geçince bir kısmımız ile pazar günümüzü iyi değerlendirmek ve kafa dağıtmak için "Anadolu Harikalar Diyarı" denilen ve içinde hayvanat bahçesi, lunapark, lazer oyunu, buz pateni pisti ve su sporlarının yapıldığı muhteşem bir yere gittik. Gittiğimiz yer güzel olunca ve herkes eğlenmeye hevesli olunca harika bir gün geçirdik.

Bu kadar eğlencenin üstüne yine geldi Pazartesi ve Django dolu saatler. Pazartesi de güne tıpkı Cumartesi olduğu gibi Django ile başladık ve günü Django ile bitirdik. Cumartesi üstüne bayağı uğraştığımız için bugün her şeyi daha rahat hallederiz ve bu işi kısa sürede bitiririz diye düşünüyorduk ama malesef düşündüğümüz gibi olmadı. Öğle saatlerinde GenKök'e gelir gelmez yine "Ubuntu Terminal" ile dosyalarımızı oluşturduk ve bu sefer Cumartesi kullandığımızın kitabın "Early Release" baskısının üstünden ilerledik. Oluşturduğumuz dosyalar arasından ilk "home.html" dosyası üzerinde düzenlemeler yaptık ve sonrasında da "view.py","model.py", " urls.py(superlists)", "urls.py(lists)" ve "settings.py" dosyalarını kitapta yazdığı gibi düzenledik. Bu dosyaların hepsini düzenledikten sonra yine ufak tefek sorunlarla karşılaştık ve durum böyle olunca da sorunları çözmek için kitabın üstünden bir daha geçtik. En sonunda sorunların çözüm yoluna ulaştık ve artık elimizde bir veri girildiğinde o veriyi kaydedip boş bir sayfada gösteren bir internet sayfamız vardı.

Bu süreç bizim için hem çok zaman alıcı hem de çok yorucu oldu. O kadar uğraşmamızın sonucunda basit bile olsa artık çalışan bir web sayfamız var. Bu kadar bol çıldırmadan sonra çalışan bir Web sayfamızın olması akıl sağlığımızın devamlılığı açısından çok iyi oldu.
Haftaya görüşme üzere.

Sevgiler..
M. Emre Sümer


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder