12 Temmuz 2014 Cumartesi

12 Temmuz 2014 - Renkli Günler Stajı :)Herkese Merhabalar,


Biyoinformatik yaz stajımızın rengârenk günlerine hoş geldik...

Başlangıcından bitişine çok yoğun, bilgi dolu, farklı, heyecanlı, bazen hüzünlü ama oldukça güzel günlere sahip ilk haftamız bitiyor. Geçen her günün ardından ise kalan tüm günlerde kullanılacak birikimlerimizin sahibi oluyoruz. Yeni bir deneyim olmasının verdiği tüm tedirginliklerin yavaş yavaş yok olmasını sağlayan Ahmet hocama, ismiyle gülümsemelere neden olan sevgili 'Haziran' grubunun ve tabi ki benimde dahil olduğum 'Temmuz' grubunun üyelerine ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.;) 

Öğrenilecek ve öğrenilenlerin uygulanacak olmasının getirdiği zaman sıkıntısı bize geceleri ve gündüzleri eş değer kılmaya başladı. Neredeyse hiç uyumadan geçen günlerin kimsede şikâyet sebebi olmaması hatta bir şeyler öğrenmenin getirdiği huzur tüm grubun tek vücut hareket etmesini sağlıyor. Sabaha kadar ayakta olmak gibi bir alışkanlığa sahip şahsım adına bu durum beni çok mutlu ediyor. Cumartesinin ilk saatlerinde kalabalık bir grup olarak çalışmalara devam edildi. Ben programlama mantığını anlamaya çalışırken, Haziran grubu proje ve ödevlerine, Temmuz grubunun kalan üyeleri ise verilen dersleri bitirmeye ve kişisel planları doğrultusunda ilerlemeye devam ettiler. Gece ilerledikçe birey sayısındaki azalmanın yanı sıra gecenin dirençli kişileri Bihter, Burak, Cansu, Fatma ve ben geceye devam ettik. Gün aydınlandığında eve gitmek için GENKÖK’ten ayrılırken Cansu kanepede uyumaya devam ediyordu. Uzun boylu olmanın dezavantajına sahip Burak ve Osman'ın ise kanepeyle olan durumları gülmelere sebep... :)))

Öğleden sonra GENKÖK'e geldiğimde arkadaşlarım çalışmalarını sürdürüyorlardı. Bir kısmı ise market alışverişimizi yapmaya gidip gelmişlerdi. Yemek saati yaklaşana kadar çalışmalar tüm hızıyla devam etti. Daha sonrasında akşam yemeği için hep birlikte ‘Tostman’ adında Talas’ta bulunan ve daha önce gitmediğim enfes tostçuya gittik. Bir aydan biraz fazla zaman geçirmiş oldukları Kayseri’ye oldukça hızlı adapte olmuşlar üstüne üstlük yıllardır yaşıyor olmama rağmen Kayseri’de yolu gösterecek kadarda iyiler. :)

İnsanoğlu mükemmel kurgulanmış bir düzenek. Bu düzenekte istenildiğinde yapılamayacak bir şey yok gibi. Belki yeterince istenmemiş olabilir orası ayrı. Yeterince istekli olan insanların bir arada bulunduğu bu staj grubunda, staj bitiminde neler olacak? Nasıl projeler çıkacak? Ben bu programlamayı öğrenebilecek miyim? Bu puzzle bitebilecek mi? Güvenlik görevlileri ne zaman bu gece kaçta çıkacaksınız demeyecek? Bihter ne zaman sinirlenecek? Burak ne zaman öksürmeyecek (/Zencefilli sevecek mi)? Ceyhun hiç gelmeyecek mi?  Cansu hep mi kanepede uyuyacak? Çağla ne zaman yemeği sormayacak? Elif neyi bilmiyor? Evrim ne zaman bizi susturup konuşacak? Fatma ne zaman anlatılan konu hakkında bilgisiz olacak? Hande ne zaman gülmekten yanaklarımızı ağrıtmayacak? Mehmet Emre (= başka bir şey) “ne zaman –Oha çok iyi yaa” demeyecek? Mustafa ne zaman bilgisayara dair bir şeyi bilmeyecek? Osman ne zaman “Burak şu nasıldı?” demeyecek? Şaka bir yana da Ahmet Hoca ne zaman bizi terletmeyecek? Hepsi gülmek için lütfen yanlış anlaşılma olmasın. :)) 

Her şey bir yana bu muhteşem insanlarla tanışma fırsatını elde etmiş olmak her şeye bedel. Haftaya bugün belli olmayan saatlerde burada buluşmak üzere...

Sevgiyle kalın.


Dipnot: Bu hafta yol çizgimin boyasının seçimler sonucu alınan kararlarım olduğunu öğrendim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder