22 Temmuz 2014 Salı

21 Temmuz

Bütün okuyucularımıza merhabalar;

Bu hafta benim için stajın son haftası olduğu için diğer haftalardan çok farklı ve hüzün dolu bir hafta olacak ve hatta olmaya başladı bile. Birlikte çalışmaktan ve vakit geçirmekten çok zevk aldığım staj arkadaşlarımdan ayrılmak gerçekten zor geliyor. Asıl zor olanı da Ahmet Hocamızın her söylediği, her yapmamızı istediği ve her anlattığı şey ile hayatımıza kattığı şeylerden uzak kalacak olmak. Gidiyorum ama aklım hep burada kalacak.

Adeta her şey beni gitmekten vazgeçirmek için planlanmış bir düzenmişcesine bugün hep beraber harika bir gün geçirdik. Ben de bu yazımda sizlere bugün geçirdiğimiz bu harika günde neler yaptığımızdan bahsedeceğim.

Bugün önceden yaptığımız puzzlelarımızın yere düştüğü için bozulmuş olduğunu görerek güne gözlerimizi açtık ve sabah sabah bu manzarayı görmüş olmak biraz ağır geldi. Fakat bu durum verdiğimiz molalarda kafamızı toparlamamıza yardımcı olan aktivitemiz geri döndüğü için bir yandan da sevindiriciydi. Bugün yapmayı planladığımız bir sürü şey vardı ve bu yüzden hızlı bir şekilde dataların görüntülenmesi için kullanılan Java-Script programlama dilinine ait bir kütüphane olan "D3" hakkında konuşarak ve D3'teki interaktif grafik örneklerini inceleyerek planladığımız aktivitelerimize başladık. D3 hakkında bir çok şeyin anlatıldığı ve interaktif grafik örneklerinin yer aldığı "http://d3js.org/" web sitesini gezerken karşılaştığımız her şey bizleri resmen şoka soktu. Ayrıca sitede yer alan örneklerin altında html ve Java-Script kodlarının yazılı olmasıda hepimizin D3'e aşk beslemesine sebep oldu çünkü artık burada yazılı kodlar üstünde küçük değişiklikler yaparak elimizde olan herhangi bir veriyi harika görsellikteki interaktif grafiklere çevirebileceğiz. 

D3 hakkında genel bir bilgiye sahip olduktan sonra ise Ahmet Hoca "Bayesian İstatistiği" hakkında bizlere bir sunum yaptı ve bizlere Bayesian istatistiğinin ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Bizlere baya kafa karıştırıcı geldi ama farklı bir bakış açısı kazanmamıza çok büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm bu olasılık hesaplama yöntemi  baya ilgi çekiciydi. Aslında üniversitedeyken gördüğümüz ama o zaman bu kadar ilgi çekici gelmeyen bir konuyu Ahmet Hoca yine ilgi çekici hale getirmiş oldu. Bayesian istatistiği hakkında birkaç örnek çözdükten sonra ciddi anlamda hepimizin beyni ambale(bkz:tdk) olmuştu ve artık eğlence vaktiydi.

Önceden birkaç kişi gittiğimiz ve çok eğlendiğimiz Anadolu Harikalar Diyarı'na bu sefer hep beraber gittik. Harikalar Diyarı'na girdiğimiz gibi önceki gidişimizde hazırlıklı olmadığım için ve kalabalık olduğu için yapamamış olduğum fakat baya içimde kalmış olan su kayağını bugün yaptım ve gerçekten muhteşem bir deneyimdi. Ben su kayağı yaparken beni izleyen ve beni bekleyen harika izleyecilerime burdan tekrar çok teşekkür ediyorum. Sonrasında da hemen lazer oyununa geçiş yaptık ve altışar kişilik iki grup oluşturup birbirimize savaş açtık. Şavaşın kazananı benimde içinde bulunduğum mavi grup oldu ama asıl kazananımız Evrim'di. Hepimiz lazer oyunundan çok zevk aldık ama bir o kadar da yorulduk. Lazer oyununun ardından biraz dinlendikten sonrada iftar vakti de yaklaştığı için hep beraber yemek yemeye gittik. Yemek sonrasında Burak ve Fatma yaklaşan bayram tatili öncesi memleketlerine gitmek için ve Cansu başka bir planı olduğu için aramızdan ayrıldılar. Ahmet Hoca ile Bihter'de onları yolcu etmeye gittiler. Kalanlarımızda kendimizi lunaparka atıp çılgınca eğlendik. Lunaparkta önce hep beraber korku tüneline girdik, sonra da bırkaçımız su kayağı, hız treni ve discovery adındaki eğlence araçlarına bindik. 

Bu kadar yoğun geçen günün ardından yine hep beraber GenKök'e döndük ve herkes döndüğümüzde çok yorgun düşmüştü. GenKök'e geldikten sonra çalışmak isteyenler çalışmalarına devam etti ve yorgun düşenlerde tek tek kaldıkları yerlere dinlenmeye gittiler. Bu şekilde stajımızın bir gününü daha bitirmiş ve staj anılarımıza unutulmayacak bir gün daha eklemiş olduk.

Tekrardan görüşmek dileğiyle;
Sevgiyle ve bizimle kalın.
M. Emre Sümer

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder