12 Temmuz 2014 Cumartesi

11 Temmuz - Farklı Bir Dünya

                                                                           
          Zorluklar, başarının değerini artıran süslerdir.  
Moliere       
Merhaba, 

"Biyoinformatik Yaz Stajı" programına katılan ekibin yeni bir üyesi olarak blogumuzu takip eden herkese selamlar. Ben burada, cuma günleri staj programımızda neler yaptığımızdan, stajdaki edindiğimiz kazanımlardan ve staj hakkındaki düşüncelerimden bahsedeceğim.

Staj programımızda bugünle beraber, "Temmuz Grubu" olarak ilk haftamızı bitirmiş olduk. Kişisel olarak bahsedecek olursam; pazartesi günü  geldiğimde, yüzlerindeki gülümsemeleri hiç eksilmeyen "Haziran Grubu", bunun yanında ise  heyecanları üst seviyede olan Temmuz Grubumuzdan arkadaşlarımla tanıştım. Haziran Grubundaki arkadaşlarımız staj işleyişini anlatırken biraz endişeye kapılsam da, ilerleyen günlerde gördüm ki, stajım bambaşka bir ortamda geçecek. Bu düşüncelere kapılmamda Haziran Grubundaki tüm arkadaşlarımızın yeni gelen ekip arkadaşlarım için  her türlü çabayı sarf etmeleri bu çabalarının yanında stajdan daha iyi verim alabilmemiz için bize sürekli tavsiyelerde bulunmaları ve stajın sağlıklı işleyişi için kurallardan taviz vermemeleri bende büyük etki oluşturdu.

Staj programız kendi  içerisinde farklı farklı etkinlikleri barındırıyor. Biyoinformatik biliminde araştırma yapabilmek için  programlama dillerinin işleyişini öğrenmemiz ve bu işleyiş mantığını alabilmek adına Scracth adlı oyunda temeller oluştururken aynı zamanda alanımızda kendimizi daha iyi ifade edebilmek için haftalık sunumlarımız oluyor. Ahmet Raşit Hocamızın biyoinformatiğe temel oluşturması için, okyanusu bir bardağa sığdırırcasına anlatmaya çalıştığı dersler arasında, kendimizi hayatımızın her döneminde ihtiyacımız olan algoritmik düşünme tarzı ve parçadan bütüne ulaşarak çözüm bulma yaklaşımımızın gelişmesi adına puzzle oynarken buluyoruzDinlenmek için aralarda dinlediğimiz müzikler izlediğimiz videolar hem enerji veriyor hem de hayata farklı açıdan, yeni pencerelerden bakmamızı sağlıyor.

Bu haftaki cuma günümüz, Temmuz Grubu için Python'da bolca kod yazmalı ve sürekli farklı çözüm yolları bulmaya çalışmakla geçti. Hocamız Burak'ın yönlendirmesiyle yeni yeni kodlar yazmaya çalıştığımız, kodlarımızda sürekli kullandığımız muhteşem dörtlünün (Adenin, Timin, Guanin, Sitozin) içinde kaybolduğumuz bir gün yaşadık. Python'da kod yazmakta zorlandığımız kısımlarda ise hocamız Burak her zaman bizimle beraberdi. Haziran Grubu tarafında ise işler, yoğun bir şekilde Django çalışma üzerine idi. Gecenin yine ilerleyen saatlerinde bıraktığımız çalışmamızda hafta sonları ödevlerimiz olan Django kullanarak bir web sitesi oluşturmak ve Python'da kod yazmak görevlerini alarak evlerimize ayrıldık.

Bu hafta aramızdan ayrılmak zorunda kalan "Ceyhun" arkadaşımıza ise hayatının her alanında başarılar diliyor ve onunla daha nice güzel programlarda buluşma temennisiyle, haftaya görüşmek üzere.

Öğrenerek, öğreterek hayata devam etmek dileğiyle.

                                                             Mustafa BAYDOVAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder