6 Ağustos 2014 Çarşamba

5 Ağustos

Merhaba,

Bayram tatilinden sonra yeniden GenKök'te buluştuk, kaldığımız yerden hızlı bir şekilde çalışmaya başladık. Haziran grubu biraz kendi kişisel projelerine biraz da ortak projeleri üzerine çalışırken Temmuz grubu ise Django ile tanıştı. Django ile çalışırken onlar da bizim gibi aynı kitap üzerinden uygulamaya başladılar. Tabi bu sefer daha şanslıydılar, biz Django'nun neredeyse tüm sürümlerini deneyerek ve bir sürü Django kitabını deneyerek uygulamamıza rağmen Temmuz grubu bizim deneyimlerimizle doğru kitaptan uygulamaya hızlı bir şekilde başladılar. Umarım bu fırsatı avantaja çevirip bir an önce bize yetişirler. Bir de Django için Temmuz grubu kendi bilgisayarlarına Ubuntu işletim sistemini yüklediler. 

Şimdi ise Temmuz grubunun üzerinde duracağı bir diğer proje ise salesforce.com  bir websitesi kurmak olacak. Eğer Haziran grubundan da zaman bulup projeye katkı sağlamak isteyen olursa katılabilecek. Ayrıca Temmuz grubu bugünden itibaren Tuna projesi için çalışmaya başlayacak.

Bugün bir de Ahmet Hocamızdan yapılacaklarla ilgili planı gösteren bir e-mail aldık. Yarın herkes kendisini tanıtan bir sunum yapacak. Bunun nedeni ne diye sorarsanız, her birimizin yurt dışı veya yurt içinde iş başvurusu veya akademik başvurular için kendisini iyi ifade etmesi gerekiyor ve kimi zaman ufak diye es geçtiğimiz bir sürü yeteneğimiz var. Bunları sunum hazırlarken hem fark edeceğiz hem de eksikliklerimizi bir kez daha görüp onları gidermenin yollarını arayacağız. Kendimizi tanıttığımız sunum özellikle yurt dışında çokça yapılan bir sunum tarzı ve kendini övmenin ayıp olmayıp aksine tamamen karşı tarafın bizi tanıması amacıyla yapıldığı algısı kültürlerinde oldukça yaygın. Biz de ise kendini tanıtmak övmekle beraber ukalalık olarak algılanmakta. Böylelikle başvurduğumuz yerdeki insanların tek kriteri ise sadece not ortalaması ve üniversite adı oluyor. Bu kriteler aslına bakılırsa çok da her zaman yeterli olmuyor. O yüzden umarım bizim ülkemizde de bu algı yerleşir.

Bir diğer yapmamız gereken ise TED videolarını izlemek ve beğendiğimiz 4 videoyu paylaşmak olacak. Bu yüzden izlemeye şimdiden başladık. Ayrıca her hafta gerçekleştirdiğimiz gibi film izledik.Keyifli ve öğretici günlere biz devam ediyoruz.


Bizlerle olmaya devam edin,
BihterHiç yorum yok:

Yorum Gönder