28 Ağustos 2014 Perşembe

27 Ağustos

Herkese merhaba,

Son metrelere girdiğimiz şu günlerde oldukça yoğun bir program ile karşı karşıyayız. O kadar çok yapılacak şey var ki günler yetmiyor. Machine learning, sunumlar, yaklaşan etkinlikler, D3, Tuna ve çıkaracağımız kitap bu aralar üzerine ciddi bir şekilde üzerine zaman harcadığımız konular.


Yapılması gereken şey çok olunca bunları bir sıraya koymak ve düzenlemek oldukça önemli. Bizde bu güne plan yaparak başladık. Bu kadar çok işi kısıtlı bir zamana nasıl sığdıracağımızı düşünmeye başladık. Yapacak işiniz eğer çoksa bunu yapmak biraz zor oluyor =). Ama zor da olsa bir plan yaptık.

Kısa bir süre yarın yapacağımız sunumlar üzerine çalıştık. Sunum yapabilme yeteneğini geliştirmek bu stajın oldukça önemli bir aşaması bildiğiniz üzere. Bu yüzden her zaman farklı zorluklarda çeşitli konular üzerine sunumlarımızı yaptık. Sunum yapmanın ne kadar önemli olduğunu ve etkileyici bir sunumun nasıl yapılabileceğini bu sayede öğrendik.

Daha sonra D3 üzerine çalışmaya başladık.  Mike Bostock’ un oluşturmuş olduğu D3 workshop adlı dokümanı tamamen inceledik ve bitirdik. D3’ün oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Tek bir grafikte göremeyeceğiniz bir çok bilgiyi size tek bir görüntü üzerinden sunuyor. Bu sayede anlaşılması çok zor bir veri topluluğunu kolayca anlaşılır bir şekilde görsel bir şov ile görüntüleyebiliyorsunuz. Tuna projesinin olmazsa olmaz bir parçası da D3. Birçok veri Tuna projesinde D3 ile görüntülenecek. Dökümanı bitirdikten sonra Tuna’ da takıldığımız bir sorun üzerine birlikte kafa yorduk ve sorunu çözmeyi başardık. D3 öğrenebilmek için JavaScript ve Html bilmek oldukça önemli.

Bu gece son olarak David Fincher imzalı başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield'ın paylaştığı Social Network (Sosyal ağ) adlı filmi izledik. Filmde Mark Zuckerberg’in Facebook’u nasıl kurduğu ve nelerle karşılaştığını görme fırsatımız oldu. Gerçekten güzel bir filmdi. İzlemeyenlere tavsiye ederim.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere,


Osman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder