23 Ağustos 2014 Cumartesi

22 Agustos - Veriler ve Öğrenme

Merhaba, 

Bugüne Tuna projemizde kullacağımız özellikler için pythonda programlar yazarak başladık. Bu programlar verilen genler üzerinde metin bazlı  işlemler yaparak araştırma yapan kişiye bazı bilgileri veriyor.Tuna projemizde öncelikli amacımız, gen üzerinde yapılan araştırmalara farklı bir pencereden bakmak. Bu hedefimiz doğrultusunda, bugün küçük programlar yazarak projemize sürekli yeni özellikler ekledik.Yazdığımız bu programları kullanarak,  verilen gen üzerinde belirli parçaların ortak özelliklerini ve belirgin noktalarını gözlemleyebiliyoruz.Programlarımızı yazdıktan sonra sırada verilerimizin görselleştirilmesi vardı.Görselleştirme için D3 (Data Driven Documents) sitesini kullandık.D3 bir javascript kütüphanesi ve bu kütüphaneyi HTML,CSS ve Djangoya beraber kullanarak verilerimize hayat veriyoruz.

Machine Learning derslerimize bugün de devam ettik.Machine Learning konusunda odak noktamız, karmaşık veriler içerisinde kaybolmadan bilgisayara akılcı kararlar verme yeteneğini kazandırmak.Bugünkü dersimizde iki boyutlu düzlemdeki noktalardan, üç boyutlu düzlemde model oluşturduk.Ulaşmak istediğimiz net fonksiyon için modelimiz üzerindeki yerel minimum noktalarını inceledik.

Günümüzün sonuna doğru bu haftaya ait tavla oyunumuzu oynadık.Lig usulünde gerçekleştirdiğimiz oyunumuzda her bir oyuncu  tüm ekip üyeleriyle maçlarını yaptı.Yapılan maçlardan sonra uzun soluklu, heyecanlı  ve çekişmeli olan Bihter ve Osman arkadaşlarımızın şampiyonluk maçından sonra gecenin galibi Osman arkadaşımız oldu.

Haftaya görüşmek dileğiyle...

Mustafa BAYDOVAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder