21 Ağustos 2014 Perşembe

20 Ağustos

Herkese Merhaba

Yoğun geçen bir çarşamba günü daha buradayım. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız ve ayrılan arkadaşlarımızın olduğunu diğer arkadaşların yazılarından zaten biliyorsunuz. Son durumda Ahmet Raşit Hoca ile birlikte 9 kişilik bir ekip olduk. Bu son durumda kendimi orta kuşağa dahil ediyorum ve bu konuda oldukça şanslı olduğumu düşünüyorum. Böylece benden önceki ve benden sonraki grubun gözünden olaylara bakabilme fırsatına sahip oluyorum. Bu sayede iki grubun ne düşündüğünü kolayca anlayabiliyorum. Dün staja gelmemiştim ve bugünün planı oldukça güzel bir şekilde yapılmış. Her ne kadar ufak tefek aksaklıklar olsa da elimizden geldiğince programa bağlı bir şekilde ilerledik. Sanırım artık neler yaptığımıza geçebiliriz.

Sabah saat 11 gibi toplandık. Yeni gelen arkadaşlar programlamanın mantığını anlamak adına Scratch' de oyun yapmaya devam ettiler. Blog sayfamızın tamamını okumuşsanız Scratch' in ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Buraya gelen bütün gruplar burada oyun yaptılar ve hiç bir oyun yapılmadan Python' a geçilmedi. Eğer sizde programlamaya bir yeden başlamak istiyorsanız işte tamda başlamanız gereken yer burası. 

Ağustos grubu bununla uğraşırken bizde kendi işlerimize devam ettik. Artık işlerimize yeni bir şey eklendi o da Machine Learning (Makine Öğrenmesi) derslerini Coursera' da izlemek ve bitirmek. Bizde böylece Andrew Ng' nin Machine Learning derslerine başladık. Gerçekten bir işi bilgisayarın kendi öğrenmesi ve bunu yapması bize bir hayli ilginç geldi ama dersleri dinledikçe mantıklı gelmeye başladı. Bunun üzerine bir Machine Learning örneği inceledik. Bu örnekte engebeli bir zeminde en iyi gidebilecek aracı bilgisayar belirliyordu ve buna göre bir sonraki turda daha iyisini nasıl yapabileceğini hesaplıyordu. Gerçekten Machine Learning ile yapabileceklerimizin sınırsız olduğunu görmeye başladık ve hepimizin aşırı bir şekilde ilgisini çeken zevkli bir konuya başlamış olduk.

Daha sonra Ağustos grubu bize sunum yaptı. Sunum yapmak, sunum becerilerini geliştirmek, seyirciyi etkilemeye çalışmak ve sunum yaparken yaptığımız hatalardan kurtulmaya çalışmak bu stajın oldukça önemli bir aşamasını oluşturuyor. Ağustos grubunun gelir gelmez ikinci sunumlarını yapmaları da bunun bir göstergesi. Ağustos grubunun sunumlarından sonra Dr. Donna Sue Özcan bize Genkök' ü anlatan bir sunum yaptı. Genkök' ün yapım aşamasından bu güne kadar her şeyi güzel bir şekilde bize anlattı. Oldukça keyifli bir sunum olduğunu söyleyebilirim. Bu güzel sunumdan sonra tekrar Machine Learning' e dönerek Coursera' da 1 haftalık dersi Ahmet Raşit Hoca' nın açıklamaları ile bitirdik.

Bildiğiniz gibi son haftanın meşhur konusu Django. Kafamızda artık bu konuda taşlar yerine oturmaya başlıyor. Ağustos grubu Scratch ile uğraşmaya devam ederken bizde Tuna' ya giriş yaptık. Django' da Tuna' nın ana sayfasını oluşturmaya başladık ve ilk özellik olarak verilen bir geni 10 bazlık parçalara bölerek bunların GC oranını hesapladı ve daha sonra bunu D3 ile bir grafiğe döktü. Böylece Tuna' da ilk taşı yerine koymuş olduk. Sanırım yoğun bir hafta sonu bizleri bekliyor.

Haftaya çarşamba görüşmek üzere.

Osman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder