22 Ağustos 2014 Cuma

21 Ağustos

Merhaba arkadaşlar,


Bugün Machine Learning konusunda online dersleri takip etmeye devam ediyoruz. Stanford Üniversitesi'nden Andrew Ng nin Coursera'daki derslerini takip ederken Ahmet hocamızda bizimle birlikte derslere katılıyor ve kavramakta zorlandığımız noktalarda bize mantığını anlatarak konuyu daha iyi anlamamızı sağlıyor.Machine Learning derslerini izlerken farkettiğimiz bir nokta, elimizdeki verileri iki boyutlu ortama aktararak problemin bir geometri problemine dönüşmesi.


 Dersleri takip ederken eski matematik ve geometri konularını tekrar anımsamaya başladık. Lisede sorduğumuz "Hocam bunu ilerde nerede kullancağız?"  cevabını biraz almış olduk. Lise bilgilerimizi bir öğrenme algoritmasını öğrenmek için kullandık.


Akşamki çalışmamızda Tuna Projemize resmen başladık. Daha önce yazdığımız kodları Django ile birleştiriyoruz. Önceki gün verilerimizi D3 ile nasıl görselleştirebileceğimizi öğrendik. Şu an Tuna projemize fonksiyonlarımızı ekledik ve artık ortak motifleri görebilmek için görselleştirme aşamasına geçeceğiz.

Bu hafta ufak bir mikroskop müzesini gezdik. Saç telinin ucuna yazılmış isim, elma çekirdeğine çizilen resimler ve mikron boyutunda yapılan küçük tasarımlar çok ilgi çekiciydi.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder