6 Ağustos 2014 Çarşamba

6 Ağustos

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba,


Bir haftalık aradan sonra çok hızlı bir şekilde giriş yaptığımız hafta bizler için çok yorucu geçiyor diyebilirim. Saat şuan 02.30 ve ben eve yeni geldim ve yazımı yazmaya başladım. Artık günler yetmiyor diyebilirim. Bu cümleyi daha önceleri başkalarından duyduğumda benim için bir anlam ifade etmiyordu ama şuan anlıyorum ki bu gerçekten de oluyormuş. Bundan sonrasında beni bekleyen ve yarına yetiştirilmesi gereken bir görüntüleme işlemi var. Diğer arkadaşlarımın yazılarında da okumuşsunuzdur temmuz grubu için bu ara birde Django sorunu başladı.  Bu hafta zamanımızın büyük bir kısmını diğer programlama mantıklarından biraz daha farklı bir mantığa sahip olan Django'ya ayıracağız. Bakalım bu işlerin içinden anlımızın akıyla çıkabilecek miyiz?

Dün gece yine çok az uyumak zorunda kaldık çünkü bu gün kendimizi anlattığımız sunumları hazırladık ve program çok yoğun olduğu için erkenden GenKök' ün yolunu tuttuk. Bugün yaptığımız sunum şimdiye kadar yaptıklarımızdan bir çok yönden farklıydı. İlk olarak herkes kendini anlatı. Konu kendimiz olunca işler biraz daha karışıyor diyebilirim. Bir başka farkı ilk defa haziran grubu sunum yaptı ve onları izleme fırsatı bulduk. En önemli farklardan biri sunumlarımızı bir kamera ile çektik. Kamera karşısında olmak gerçekten farklı bir duygu ve bu stres ile başa çıkabilmek adına iyi bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Ve en sonunda da sunumları farklı yönlerden inceleyerek farklı alanlarda gizli bir oylama yaptık. Güzel sonuçlar çıktığını söyleyebilirim.

Bugün çok önemli bir skype görüşmesi de gerçekleştirdik. Bu hafta bizimle tecrübelerini paylaşan isim Can Uğur Ayfer' di. Uğur hoca aynı zamanda Ahmet Raşit Hoca' nın hocası. Böyle bir skype görüşmesi gerçekleştirdiğimiz için çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. Kendisi 1976 yılında bilgisayar ile tanışmış. Türkiye' de bulunan ilk 5 bilgisayardan birini kullanmış bir isim. Kısacası bu alanda kendisi bir çok şeyin öncüsü olmuş ve ilklerini yaşamış bir isim. Yaptığı işi gerçekten sevdiği için yapan ve yapmış olmak için değil de gerçekten işe yarar bir şeyler ortaya koymak için yapan Uğur Hoca aynı zamanda oldukça enerjik bir insan. Bize konuşmasında "Yeni bir dil nasıl öğrenilebilir? ", "Ekip çalışmasının nasıl zorlukları olabilir? ", "Farklı disiplinlerle çalışılırken ne tarz sorunlarla karşılaşılabilir? " gibi soruların cevabını verdi. Gerçekten çok zevk aldığım bu sohbet için kendisine buradan da teşekkür ediyorum.

Ve gecenin sonunda Tuna projesi hakkında bir konuşma yaptık. Çalışmanın nasıl olacağı, nereden başlayacağımız, içerisine neler dahil edebileceğimiz, çalışma mantığının nasıl olacağı gibi daha bir çok konuyu tartıştık. Ve bu konuşma sırasında bu proje için oldukça heyecanlandığımı itiraf etmeliyim. Gerçekten böyle bir projede yer almak benim için büyük bir şans. Bunu okurken keşke bizde bu projede yer alsaydık diyen arkadaşlar varsa benden tavsiye üzülmesinler. Projenin ilerleyen kısımlarında bazı sürprizler olabilir. Benim tavsiyem biran önce Python öğrenmeye başlamanız.

Haftaya çarşamba görüşmek dileğiyle.

Osman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder