26 Ağustos 2014 Salı

25.08.2014 - Az zaman, çok iş...


Herkese merhabalar,

Dışarıda havanın nefes alınamayacak kadar sıcak olduğu şu günlerde, GenKök’ te klimalarımızın altında sabahın erken saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar çalışmalarımıza devam ediyoruz. Stajın son ayında olmamızdan ötürü içimizde bir hüzün olsa da, yetiştirilmesi gereken projelerimiz, bitmesi gereken çalışmalarımız devam ediyor.


Bu aralar hep birlikte daha sık yapmaya fırsatımızın olduğu eğlenceli ve lezzetli sabah kahvaltımızı yapıp işlerimizin başına geçtik. Her birimizin ortak ve kişisel olarak yapması gereken görevleri var ve bu günümüzde ise ilk olarak kişisel yapılacaklarımıza yönelip onları yoluna koymanın peşine düştük. Haziran, Temmuz ve Ağustos grubu olarak aynı alanda farklı işlerle uğraştık. Python, Javascript, HTML& CSS için codecademy  üzerinden çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ağustos grubu scratch oyunlarını tamamlayıp Python ile kod yazmaya başladılar. Hepimizin geçtiği yollardan geçiyorlar. (= Ana bir sekans dizisi üzerinden yola çıkarak, hem mantığı çalıştıran, hem kodlamayı doğru şekilde yazmayı sağlayarak nasıl kod yazılacağını öğrenmeyi ve pekiştirmeyi sağlayan ödevler belirlenip onlardan bunları yapmaları isteniyor. Bayes istatistiğini anlamanın bu iş ile uğraşanlar için ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz yazılarımızı takip ederken görmüş olmalısınız. Eğer yazıların tamamını okumadıysanız, bu işe ilgi duyan bir kişi olarak hepsine baştan bir bakmanızı öneririm.

Staj grubu olarak bazı zamanlarımızda kişisel, bazı zamanlarımızda ortak çalışmalar yapıyoruz. Hocamızın uygun gördüğü bu durumların devam eden süreçlerinde ise artık Temmuz ve Haziran grubunun üyeleri genellikle çalışmaları beraber yürütüyor. Machine Learning dersleri bitirilmeye çalışılıyor. Diğer bir yandan veri analizleri ve bunlarla ilgili görselleştirmeler yapılıyor. TUNA projemiz için olan çalışmalarımızda hiç hızını kesmeden devam ediyor. Takipte kaldığınız sürece öğreneceğiniz, ilerleyen zamanlarda farklı gelişmelerin TUNA projesine eklenmesi adına olan düşüncelerimizin krokilerini de hazırlıyoruz. Yoğun geçen zaman dilimimiz de grup oyunlarımız ve grup aktivitelerimiz de en eğlenceli şekli ile devam ediyor. Bu stajın ne kadar farklı olduğunun kanıtı olarak, yakın bir zamanda farklı bir haberle sizlerin karşısına çıkmış olacağız.  Özellikle biyoinformatik adına çok katkısı olacak ve ilgililerine merak uyandıracak bu haber için biraz daha beklemeniz gerekecek... (=

Bir günümüzü birden çok işle ilgilenerek geçiriyoruz. Yemek molalarımızın dışında herkes her an bir şeyle meşgul. Ahmet hocamız dahil 9 kişi ile devam eden staj sürecimizde, bir çok şey öğrenmeye devam ediyoruz. Aslında bu ara şunu fark ettiğimi söylemek isterim ki, kısa bir zaman içerisinde, bir günün 24 saat olmasına ve stajımızın isminin yaz stajı olmasına rağmen biz bu kısacık vakitte bir yıldan fazla zamanda yapılacak (Türkiye şartındaki çalışma temposuna göre) öğrenme ve öğrendiğini uygulama işini başardık. Bu başarının en önemli nedeni her zaman söyleyeceğim gibi işini sevmek... İşini sevmeye eklenen en önemli etken ise bu işi severken nasıl uygulayacağını gösteren, bu işte kendini geliştirmiş yol gösterici temel bir kişi ve bu kişiye ek tecrübe ile bilgilenmiş yol göstericiler. Bunların bir araya gelmesiyle yaptığımız tüm bu güzel işleri ortaya çıkardık ve aklımızda olan yapılacak işleri de ortaya koymak için çalışmalarımıza başladık.

Ahmet hocamızın gösterdiği bu yolda, biz biyoinformatik seven stajyerler yürümeye devam ediyoruz.

Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere.

Mutlulukla kalın.

Ayşegül MURATHiç yorum yok:

Yorum Gönder