14 Ağustos 2014 Perşembe

13 Ağustos

Herkese Merhabalar,

Yine koşuşturma ile geçen günlerde, son haftanın odak noktası Bayes teoremi oldu. Diğer arkadaşlarımızın yazılarında da gördüğünüz üzere oldukça karışık olan Bayes teoremini Python ile birleştirmek bizleri oldukça zorladı.  Yapabilmek için önce Bayes teoremini süzgeçten geçirdik ve daha sonra bunu zor olsa da Python ile birleştirdik. Geçen hafta Elif’ in de gitmesi ile artık Çarşamba günü sadece ben yazmaya başlayacağım. Grubumuzun giderek küçülmesi aslında bizler için zor olsa bile arkadaşlarımızın en azından uzaktan yaptığımız çalışmalara dahil olabilecek olması oldukça güzel.

Bu günün asıl konusu da aslında “Uzaktan çalışma nasıl yapılır?” ve “Nelere dikkat etmeliyiz?”. Bir çalışmaya uzaktan nasıl dahil olabileceğimiz anlamak için bu gün Genkök’ de buluşmadık. Herkes farklı yerlerde bilgisayarlarının başına geçti ve Tuna projesi için bir şeyler yapmaya çalıştık. İlk defa bunu denediğimiz için başlarda biraz zor olsa da kendi başımıza biraz kurcaladıktan sonra Burak ‘ın devreye girmesi ile iş biraz kolaylaştı. Pivotal Tracker‘ in nasıl kullanılacağını bize bahsetti ve projemize eklediğimiz özellikleri oraya eklemeye başladık. Daha sonra hep birlikte neler yapabiliriz üzerine düşündü. Bu araştırmalardan sonra Genkök’ de buluşulmak için uzaktan çalışmaya şimdilik nokta koyduk. Bu küçük çalışma sayesinde uzaktan çalışırken nelere dikkat edilmeli, iletişim nasıl sağlanılabilir, Pivotal Tracker’ i nasıl kullanırız gibi birçok konuda küçük de olsa bir tecrübe kazandık. İlerleyen zamanlarda bu yöntemi fazlaca kullanacağız gibi duruyor.

Genkök’ de bugün farklı bir duygu vardı. Genelde görüşmeleri hep skype üzerinden yapmaya alışmıştık fakat bugün bir misafirimizi Genkök’ de ağırladık. Bu misafirimiz Ali Can Akkaş’ dı. Kendisi şu an Serhat Mobilya’ da pazarlama alanında çalışıyor. İlk olarak güzel bir yemek yedik ve sonra oldukça keyifli ve yararlı bir sohbette bulunduk. Bize “Pazarlama yöntemlerinden”, “Hayallerin peşini bırakmamaktan”, “ Kendi sınırlarımızı aşmanın öneminden” ve bunlar gibi daha birçok önemli konudan bahsetti. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımızı söyleyebilirim. Umarım yeniden kendisini misafir etme imkanımız olur ve kendisinden yeni şeyler öğrenebiliriz.

Son olarak gecenin ilerleyen saatlerinde içerisi çok sıcak olduğu için Genkök önüne çıktık ve merdivenlerde Ahmet Raşit Hoca bize şirket kurma konusunda biraz ipucu verdi. “Şirket niye kurulur?” sorusu ile yola çıktığı bu konuşmasında ölçek ekonomisi, arz/ talep, reklam, kısıt ekonomisi, pazarlık ve beklide en önemlisi zamanın ruhu kavramlarından bahsetti. Uzun zamandır merak ettiğim bazı konular hakkında da bu sayede bir şeyler öğrenmiş oldum. Bunlardan sonra sabit gider ve değişken gider kavramlarının hayati önemi üzerine konuştuk ve bize kısa bir şekilde danışmanlık verdi diyebilirim. Bir şirket neler yapmazsa batar neler yaparsa gelişir bunların üzerine de konuştuktan sonra günümüzü sonlandırdık.

Haftaya Çarşamba görüşmek üzere,


Osman 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder