7 Ağustos 2014 Perşembe

6 Ağustos

Yeniden merhabalar,

Gitmeden önceki son günlerimde nasılsa iki gün sonra uyurum demenin şuanki uykusuzluğu var :) O kadar çok şey yaptık ki bugün yine, hiçbir şey arada kaynamasın diye blogda anlatacaklarımızı paylaşmaya karar verdik Osman'la : BAYES çalışmamız, yeni ve en birlikte Starbucks maceramız, peşine düştüğümüz küçük bir hesaplama ve doğum günü kutlamalarımız bende :)

BAYES istatistiği kendi yorumumla biraz ortayolcu bir model; hiç bir olasılığa bu kesin olur, ya da bu mümkün değil olmaz gözüyle bakmaz. O şeyin olabilme ihtimalini ve olamama ihtimalini, hiçbir parametreyi atlamamaya çalışarak hesaplar. Bizim hedefimiz elimize gruptan birisinin yazısını aldığımızda, kimin yazısı olduğunu anlayabileceğimiz bir program yazmak. Tabii ki BAYES bunu bize yüzdelerle verecek: Bu yazı yüzde şu kadar ihtimalle şu kişiye aittir, gibi. Hesaplamalar için "trainig data"sı olarak herkesin ortak blogdan ilk üç yazısını ve "test data"sı olarak kişisel blogdan staja geldikten sonra yazdığı ilk yazısını aldık. Bu yazılarda ki ortak kelimleri, ortak olmayan kelimeleri (böylece her kişinin kendine ait kullandıkları ortaya çıkacak) ve tüm kelimeleri ayrı gruplara ayıran bir program yazıp, yeni verdiğimiz yazıyı tanımasını sağlayacağız. Sonrasında buna parametreler ekleyerek doğruluk oranını artırmaya çalışacağız. Üzerine düşünmeye başladığımız bu çalışmayı yarıın koda dökeceğiz.

Bugünün bir diğer hesaplaması sunumlardan sonra yaptığımız oylamanın görselleştirilmesiyle ilgiliydi. Alınan oylara göre kişlerin sunum tarzlarının birbirine ne kadar benzediğini ve benzemediğini ortaya çıkaran bir görselleştirme yapılacak. Bu görev Burak ve Osman'ın :)

Biraz da değişikliğe ihtiyacımız vardı tabii... Akşam yemeği ve çalışmasını birleştirerek, gece geri gelmek üzere kaçtık GENKÖK'ten. Kayseri Park'da yemek yedikten sonra oturduk Starbucks'a. Bu kez tam kadroyduk ve prizler patlamadığı için şanslıyız diyebilirim :) Herkes kendi çalışmasıyla uğraştı ama genel olarak yarına yetiştirmemiz gereken görselleştirme çalışması hakimdi diyebilirim. Kimimiz d3'de çalışırken, kimimiz data düzenlemeye uğraşıyordu...

Son olarak bugün sunumlarımızla yaptığımız tatlı bir iş daha vardı: Mustafa ve Çağla'nın doğum günü kutlamaları. Beklenmeyen bir anda olduğu için ilk şaşkınlık tabii ki oldu :) Onlara yeniden verimli ve keyifli yıllar...

Sevgiler,
Elif


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder