20 Ağustos 2014 Çarşamba

19 Ağustos

Merhaba,

Haziran grubu olarak Burak ile ben, Temmuz grubu olarak da Osman, Mustafa, Hande ve Ayşegül ile eğitimimize devam ederken Ağustos grubu aramıza katıldı. Mehmet Akif ve Hana'nın aramıza katılmasıyla üç farklı grup üç kuşak algısını oluşturdu. 

M.Akif ve Hana için tekrardan eğitimimizin ana basamaklarını uygulamaya başladık. Her grup gibi bizlere sunum hazırladılar. İlk hafta olduğundan dolayı ve rahat olmaları için ilk sunum konu tercihlerini kendilerine bıraktık. Böylelikle ilgi alanlarından yola çıkarak bizlere hazırladıkları sunum konularından kendileri hakkında fikirler inşa etmeye başladık. İlk haftanın ve hatta ilk sunumun verdiği heyecanı da göz önünde bulundurarak ekibimizin klasikleşmiş tutumu olan sunum eleştirisini gerçekleştirdik. Eleştrilerimizin amacı; eğitimin sonunda sadece sunum yapma becerisine sahip olmalarını sağlamak değil, mükemmel sunum yapma becerisine yani şov yapma yeteneğine sahip olmalarını sağlamak. Bundan dolayı yapılan hiç bir eleştiri karşımızdakini küçük düşürmekle alakalı değil, tam tersi onun daha da ilerlemesini sağlamak. Bu yüzden eleştirilerimizin yapıcı eleştiriler olduğu algısıyla hayata geçirmeleri yararlarına olacaktır.

Dünden itibaren öğretmeye ve uygulatmaya başladığımız Scratch oyununda her bir grubumuzun daha öncesinde yaptığı tenis ve sepet oyununu oluşturmaya başladılar. M.Akif ile eğitimimizde bulunacağı süre zarfında ben sorumlu olacağımdan dolayı ilk oyununu nasıl kurguladığını daha yakından görme fırsatı buldum. Sonra fark ettim ki programlama gerçekten de insanın hayal gücüne bağlı bir durum. Elimizde belli bir hedef var ama her birimizin bu hedefe giderken oluşturduğu algoritmalar birbirinden çok farklı. Kendi çizgisini oluşturmaya başladığı şu günlerde onun düşünce tarzını değiştirmeden sadece yönlendirmeye çalışıyor olacağım. 

Onlar Scratch ile oyun oluştururken bizlerde Django ile çalışmaya devam ettik. Dünden beri defalarca denemize rağmen hep hata almamızla ve o hatanın geri dönüşümsüz bir hata olduğunu anlamamız ile bir defa daha yeniden başladık. Diğer denemizde artık yazdığımızı kaydedebiliyoruz. Peki biz ne yapıyoruz?

Django ile web sitesi yapmaya çalışıyoruz. Yeni projelerimizden biri salesforce.com web adresinin bir benzerini yapmak. Peki neden salesforce.com? Satış gücü anlamına da gelen sales force'u Ahmet Hocamızın tercih etmesinin sebebinin şu olduğunu düşünüyorum, ikili ilişkilere, iletişime, ortak çalışmaya ve geri bildirime son derece önem veren Ahmet Raşit Hocamız böyle bir siteyi oluşturmamızı isterken daha öncesinde böyle bir sitenin varlığını bile bilmeyen bizlere yeni ufuklar açmak. Dönem dönem şirket nasıl kurulur, neler yapılması gerekir kavramları üzerinde hem kendisi hem arkadaşları ile durmaları ile bir de sales force'u birleştirirsek ortaya kendimize ait başarılı bir şirket çıkabilir. Salesforce.com CRM alt yapısına sahip bir site. CRM:Customer Relationship Management [Müşteri İlişkileri Yönetimi] demektir. Müşteri ilişkilerine verdikleri önem ile müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda gelişim sağlanmakta, inovasyon yapılmakta. Şimdi dönelim kendi satış gücümüze :). Django ile yapmak diğer frameworklere göre bizleri biraz daha fazla zorlayacak olsa da sonucun çok güzel olacağını şimdiden görebiliyorum.

Yine Salı klasiği olan pizza günümüzü gerçekleştirip sonrasında film izlemeye başladık. Bu hafta ki filmimiz "Good Will Hunting" idi. İzleyenleriniz muhtemelen anlamışlardır ki eğitimle ilişkilendirilebilecek en iyi filmlerden biri. Bir insanın olgunlaşması aşamasında karşılaştığı şanslar veya önüne konulan her türlü fırsat ile daha çok gelişebiliyor. Fakat her birimiz eşit derece de şanslı olamıyoruz. Toprağımızı bulana kadar kimi zaman çok zaman kaybediyoruz ve toplumda bir nevi başarısız algısını oluşturuyoruz, halbuki başarılı olanlara verilen hayat standartlarıyla eşit şartlarda yetişmiş olsaydı büyük ihtimalle daha başarılı olacak insanlarla bir arada yaşıyoruz. Bu filmde de hayata acımasız şartlarda başlamış üstün zekalı bir gencin, doğru eğitimciler tarafından doğru yönlendirilmesiyle nasıl hayata kazandırılacağını izliyoruz. Daha önce de izlemiş olmama rağmen bu defa izlediğimde Ahmet Hoca ile ilişkilendirmeden izleyemedim. Bizim üzerimizde hatta kendi adıma konuşacak olursam benim üzerimde filmde ki gencin hayatını değiştiren ve farkındalık sağlayan psikolog gibi Ahmet Hoca. Okuduklarımızdan zaten nasıl bir insan olduğunu daha net anlıyorsunuzdur, övülmeyi sevmediğinden dolayı daha fazla bir şey söyleyemeceğim. Demek istediğim filmi mutlaka izleyin, çıkaracağınız çok ders olacaktır. 

Günün sonunda bu hafta yapacaklarımızın planını yaparak vedalaştık. Biraz ipucu verecek olursam Machine Learning ve D3'lü günler de görüşmek üzere, bizleri takip etmeye devam edin.
BihterHiç yorum yok:

Yorum Gönder