21 Haziran 2014 Cumartesi

20 Haziran

Bugün ikinci haftamızın sonuna geldik. Bugün Ahmet Raşit Hocamız bizimle değildi ve artık staj ekibi olarak yapmamız gerekenleri kendimiz planlamamız gerekiyordu.


Bugün üzerinde en çok durduğumuz nokta,  Ensembl Genome Browser da sunulan veriler üzerinde, Tuna Projesi için kullanabileceğimiz verileri ve bu verilerden yola çıkarak nelere ulaşabileceğimizi tespit etmekti. Veritabanın bize sunduğu, insan genomu ile ilgili neredeyse tüm veri başlıkları hakkında konuştuk.Bunu yaparken çok güzel bir tartışma ortamı yakaladık. Ayrıca  Ensembl'de bilmediğimiz terimler hakkında araştırmalar yapıp yeni şeyler öğrendik ve yeni fikirler edindik.Birçok konuda tartışmamız, hem birbirimize bilgilerimizi aktarmamız da hemde -birlikte yapmak- olgusunu daha da geliştirmemizi sağladı.

Bugün üzerinde durduğumuz diğer nokta, tam yetkin olmadığımız konularda bilgi alışverişinde bulunmamızdı. Bilgisayar konularına hakim olanlar  Linux , Ubuntu, MySQL, WAMP-LAMP Server kavramları hakkında bilgiler paylaştı ve genom konularına hakim olanlar insan genomu, genin yapısal özellikleri, protein yapısı ve diğer genom özellikleri hakkında bilgiler paylaştı.

Bugünkü çalışmalarımızı son otobüsün saatine göre ayarladık ve bugünü de bitirmiş olduk :)

Sevgiler
Burak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder