16 Haziran 2014 Pazartesi

16 Haziran

Merhabalar,

Bugün stajımızın 2. haftasının ilk günü ve stajdaki 6. günümüz. Bugün Haziran grubu Ceyhun ve Burak arkadaşlarımızın da aramıza katılmasıyla birlikte tamamlanmış oldu ve gördük ki bir haftada gelişen ekip ruhumuz Ceyhun ve Burak'ın da aramıza katılmasıyla daha da pekişecek. Gerçek anlamda birbirimizden çok farklı olmamıza rağmen aramızda oluşan uyum ve hepimizin öğrenme, ortak birşeyler yapma, gezme ve birlikte güzel vakit geçirme konularındaki enerjilerimiz sayesinde stajın sonucunda çok güzel sonuçlar elde edeceğiz gibi görünüyor.


Bugün güne insana ilişkin tüm transkriptlere, genlere ve mRNA'lara nasıl ulaşabileceğimiz üstüne araştırmalar yaparak başladık. Araştırmalarımızın sonucunda ve Ahmet Hocamızında bize vermiş olduğu ipuçları doğrultusunda Ensembl ve UCSC Genome Browser kullanarak bu bilgilere ulaştık. Geri kalan vaktimizde de haftasonu ödevimiz olan CDKN2A dizisinin 180 bazlık kısmında her bir bazın ne kadar bulunduğunu sayan ve bu sayıları bir listeye atayan bir fonksiyon oluşturma, sonrasında sonuçları bir dictionary'e atayan bir fonksiyon oluşturma ve bu dizinin yine 180 bazlık kısmını kodonlara ayıran ve her bir kodondan ne kadar bulunduğunu bir dictionary içinde yazan bir fonksiyon oluşturma üzerine aramızda tartışarak, ödevlerimizi son haline getirmiş olduk.

Öğle arasından sonra Ahmet Hocamızın da aramıza katılması ile birlikte geçen hafta yaptıklarımız, staj boyunca yapacaklarımız, dikkat etmemiz gerekenler ve staj projemizden geçen hafta aramızda olmayan Burak ve Ceyhun arkadaşlarımıza bahsettik. Hemen sonrasında da Bihter arkadaşımız "Neden Biz" konulu dahi kişilerin ortak özellikleri ve bizim bu staj süresine dahil olmamızda ki etken olan şeylerin ne olduğu ile alakalı çok etkileyici bir sunum yaptı. Bihter arkadaşımızın sunumunun sonrasında ise Ahmet Hocamızın aramızda ikili şekilde oluşturmuş olduğu ekiplerimiz ile Python üzerinde kod yazmaya başladık. Üstüne fazlasıyla kafa yorduğumuz bu kod 'herhangi bir metindeki kelimeleri sayma, saydıktan sonra en çok kullanılan 15 kelimeyi bulma ve bu kelimeleri kullanım çokluğuna göre sıralama' üstüne bir koddu. Bu kodu yazarken bol bol 'tutorialspoint' ve 'stackoverflow' gibi internet sitelerinden kodumuzu yazarken işimizi kolaylaştıracak fonksiyonları ve hazır yazılmış olan kodları bulabilmek adına faydalandık. Cansu ve ben her ne kadar yazmamız gereken kodun ilk aşamasından sonra biraz zorlanmış olsak dadiğer grup arkadaşlarımızın ve hocamızın yardımıyla nasıl bir yöntem uygulamamız gerektiğini kavradık ve  amaçladığımız kodu elde etmiş olduk. Kod yazma aşaması bizleri zihnen bayağı yormuştu ve bunun üstüne hem dinlenmemize hem de izleyebileceğimiz kariyer yolu üstüne bilgilenmemize yardımcı olacak Ahmet Hocamızın üniversiteden arkadaşı ve şu an Brüksel'de post doctorasını yapan Özdemirhan Serçin ile Skype üstünden görüntülü konuşma yaptık. Özdemirhan Hoca bizlere kendi izlemiş olduğu kariyer yolundan, bizlerin nasıl bir kariyer yolu izleyebileceğimizden ve bu yolu izlerken neler yapmamız gerektiğinden bahsetti. Sonrasında da bizler kendisine aklımıza takılan soruları sorduk. Hocamız her hafta iki kez bunun gibi birbirinden farklı kariyer yolları izlemiş kişiler ile Skype görüşmesi yapacağımızı söyledi ve bu durum geçen haftanın da üstüne benim gerçekten doğru yerdeyim hislerimi iyice arttırdı. Bu skype görüşmesinin ardından da Kayseri mutfağının lezzetlerini tatmaya hep birlikte Elmacıoğlu Restoran'a gittik ve karnımızı doyurduk. İlk Kayseri'ye geldiğimiz gün hocamız bizleri yine buraya getirmiş olduğu için, nelerin güzel olduğunu tecrübe edinmiştim ve bu yüzden yağlama yedim. Gerçekten Kayseri mutfağının en efsane lezzetinin yağlama olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 

Yemekten sonra yine GenKök'e döndük ve haftasonu hazırladığımız İş Modelleri, Sözlük ve Big Data hakkındaki sunumlarımızı sergileyerek bu günü de kapatmış olduk.

Stajımızın bu gününe de yine diğer günlerdeki gibi çok şey sığdırdık ve hem eğlenerek hem de öğrenerek hiç sıkılmadan amacımıza bir adım daha yaklaşmış olduk.

Sevgilerle,
M. Emre

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder