18 Haziran 2014 Çarşamba

18 Haziran

İkinci haftamızı da yarıladık. Bol kod yazmakla geçen haftasonu ve iki günümüzden sonra, durup düşünme vakti geldi.Öyle ki bugünümüze, bundan sonra Tuna için hangi kodları yazmalıyızı düşünerek başladık. "GeneCards" insan genomu hakkında bilgi veren bir veritabanı. O da çeşitli veri tabanlarındaki bilgilerin toplanıp karşılaştırılması ve yorumlanması üzerine kurulmuş. "GeneCards"ı referans alarak, elimizdeki bilgilerle başka ne tür hesaplamalar yapabileceğimize kafa yorduk vaktimiz olduğunca. Yani kod yazmaya devam etmeden önce, ne için kod yazacağımıza karar verme vaktimiz geldi.


Bugün Ahmet Raşit Hocamızın iki arkadaşıyla daha Skype görüşmesi yaptık. Muammer Üçal, Avusturya'da doktorasını bitirmek üzere. Bizlere akademik hayatı boyunca karşılaştığı sıkıntıları, herbirini nasıl olumlu hale getirdiğini anlattı. Bunları anlatırken, bilimin yapmak için değil, ancak ve ancak merakla ve içten gelen dürtülerle yapılabileceğini söyledi. Bu yüzden, gerçekten istenirse ve amaç da netse, her türlü aksaklığın tecrübeye çevrilmesi ve onlardan keyif almaya bakılması gerekildiğine değindi. Bunları anlatırken kendisinin de bu işi keyifle yaptığı çok belliydi. Şeydanur Tıkır ise şuan Amerika'da bir programda ve önümüzdeki aylarda Kanada'da doktoraya başlayacak. Okul deneyimlerini, stajlarını, Biyoinformatik macerasını anlattı bizlere ve anlatırken tüm heyecan ve enerjisini hissettirdi. Çevrimiçi (online) ders sitelerinden örnekler verdi: "coursera" ve "khanacademy". Yurt dışında devam etmek istersek nelerin önemli olacağından bahsetti. Bu önemli şeyleri: dolu ve estetik bir özgeçmiş (CV), uluslararası geçerli bir İngilizce sınavından (TOEFL, IELTS) yüksek not, çok düşük olmayan bir mezuniyet ortalaması (GPA) ve güzel bir e-posta olarak sıraladı. Ahmet Raşit Hocamızın da üstünde durduğu gibi, güzel bir e-postanın konusunun dikkat çekici ve konuyla direk alakalı, içeriğinin ise kısa ve net olması gerektiğini vurguladı. Muammer Üçal ve Şeydanur Tıkır'a, bügünkü "ufuk açıcı" ve cesaret verici konuşmaları için tekrar teşekkürler.

Güzel ve doyurucu bir moladan sonra sunumlarımıza geçtik. Özellikle serbest konulu sunum günlerimiz, birbirimizin diğer ilgi alanlarını görmek ve düşüncelerini öğrenmek açısından güzel geçiyor diyebilirm kendi adıma. Çalışmaya devam...

Sevgiler, 
ElifHiç yorum yok:

Yorum Gönder