2 Eylül 2014 Salı

Zamanlardan ' VEDA ' Zamanı...


Merhabalar...

Vedaları hayatım boyunca hiç sevmedim. Biyoinformatik stajımızın son günlerine geldiğimizi üzülerek söylemeliyim. Ortak blog yazılarımda sizlere veda ediyorum ama beni kişisel bloğumdan takip edebilirsiniz. 

Biyoinformatik yaz stajı 9 Haziran' da başladı. Bir grup arkadaşımız yoğun çalışmalar sonucunda deneyimler elde ettiler. 7 Temmuz grubun da staja dahil oldum. 

Haziran ve Temmuz grubunun ilk haftasında ki fotoğrafımızı yukarıda sizlerle paylaştım. Zamanla gitmesi gereken ya da staj süresi dolan arkadaşlarımız gittiler. Sonra Ağustos grubu geldi. 15 Eylül' de ise stajımız sona erecek. Küçük kalabalık bir odamız ve uyumak için bir koltuğumuzun olduğu ama sevgi, saygı ve samimiyetin hiçbir zaman arka plana atılmadığı bir staj deneyimi oldu. Her birey farklı bir bilgi birikimine ya da özelliğe sahipti. Bu bizim için avantajdı. Beyin fırtınası yapmak daha kolay ve cazip oluyordu. Bildiğin bir konuyu paylaşmak, yardım etmek, üslubunu en güzel şekilde kullanmak, davranış bozukluğu sergilemeden gününü devam ettirmek insanların zorluk çektiği konulardır. Biz küçük ayrıntılara takılmadık. Çünkü burda olmamızın gayesi açıktı. Geliş saati belirli ama asla eve dönüş saatlerimiz belli olmadı. Çünkü biz yaptığımız işi çok seviyoruz. Öğrendiğimiz her yeni şey bizim için altın değerinde oldu. 24 saatin en az 14 saatini kullandık. Bazen hiç uyumadığımız günler oldu. Bu mecburiyet değil yaptığımız ya da yapmaya çalıştığımız şeylerin bizim için değerli oldugunun göstergesidir.

Başladığımız ilk günden beri yapılacaklar ya da yapılması gerekenlerin bir sırası vardı. Bunlar; Wiki, Blog yazıları, sunumlar, Skype görüşmeleri önemsememiz gerekenlerin başında geliyordu. Sonra scratch programınını  kullanarak çocuk oyunu yaptık ve bunun üzerine programa dillerini öğrenmeye başladık. Python, Django, JavaScript, HTML, Bayes, Machine learning, D3 üzerinde çalışmalar yaptık. Boş zamanlarımızda TED videoları izledik. İşletme hakkında ve şirket kurulması hakkında bilgiler edindik. Puzzle yaptık. Grup ve kişisel projeler üzerinde çalışıldı. Ve bu kadar çalışmayı kalıcı hale getirmek sizleri daha iyi bilgilendirmek için kitap çıkartıyoruz. Biyoinformatik nedir?  Neler yapıldı? Biz neler yaparak ne sonuçlar elde ettik? Bunun gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Merak edenler yada bu işle uğraşmak isteyenler veya bir gün bizler gibi bu stajda yer almak isteyenler içindir. 

Bu stajda neden bu kadar uzun süre kalıp çalışıyorsunuz? Soruları sıkça duyduğum sorular içerisinde oldu. Cevabımı vermek istiyorum. Biz kendimizi geliştirip, eğitime, bilime katkı sağlayabilmek için saatelere bakmadan uykuya direnerek çalışan kişileriz. Ve bilgiye aç insanlarız. Bilimde saatler yerinde kullanılacağı taktirde önemlidir. Ama genel bakış açısıyla bakacak olursak sonuç ve yapılan iş önemlidir.

Eğlence kısmına gelelim. Her hafta bir film izlemek yine kuralların içerisinde geliyordu. Ortam değişikliği önemlidir. Bazen küçük odamızdan çıkıp Gen Kök'ün giriş merdivenlerinde diz üstü bilgisayarlarımızla çalıştık. Bazen 9 kişi bir arabaya binip Starbucks' a gittik orada çalıştık. Biz çalışırken de eğleniyoruz. Etkinliklerimiz diğer bloglarımda detaylı yer almaktadır. Her günümüz çalışmakla, arada keyifli video çekimleri yapmak ve oyunlarımızın eğlenceleriyle geçti.

Bize bu işte en büyük emeği geçen bilgili, çok değerli Ahmet Raşit Öztürk hocamıza teşekkür ediyorum. Buradaki bu sıcaklık ve samimiyetin oluşması onun bizim gibi kişileri seçmesinden dolayıdır. Kendisi Türkiye' de ilk Biyoinformatik şirketini kuran insandır. Kendi emeği ve çabasıyla bir yerlere gelmiş bilgi dolu biridir. Onun gibi saygı değer bir kişilikte ki insanla çalıştığım için çok mutluyum.

Bize bu imkanları sunan ve asla desteğini esirgemeyen Gen Kök ailesine teşşekkür ederim.

Yaz tatilimi küçük bir odada; denizi, güneşi ve kumsalı aratmayan ve asla düşündürmeyen grup arkadaşlarım "Ayşegül MURAT, Bihter MURATOĞLU, Burak ÖZGÖREN, Cansu TEKİN, Ceyhun ERCAN, Çağla ÇETİN, Elif BOZLAK, Evrim FER, Fatma AKIN, Hana KAMER, Mehmet Akif VERAL, Mehmet Emre SÜMER, Mustafa BAYDOVAN ve Osman TÜRKYILMAZ " Her zaman yardım ettiğiniz ve bilgilerinizi keyifle paylaştınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizleri çok seviyorum.

Bazen küçük bir oda; aile, dost, kardeş ve en önemlisi büyük bir güzellikleri barındıran bir  "Dünya" sunar insana...

Hoşçakalın...

Hande SEYHAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder