8 Eylül 2014 Pazartesi

Her Son Bir Başlangıçtır

Herkese Merhabalar,

Artık stajın sonuna geldik. Oldukça eğlenceli ve öğretici geçen bir eğitimin sonuna gelmek bizim için çok üzücü. İnsan keşke daha uzun sürseydi demeden edemiyor. Bu son yazımda sizlere burada neler kazandım, benim için neleri değiştirdi bu staj bunlardan bahsedeceğim.

Bu staj için hayatımda yaşadığım en farklı deneyimlerden biri oldu diyebilirim. Başka stajlarda yapmıştım daha önce ama bu onlardan daha farklıydı. Diğerleri zaten laboratuarlarda geçen stajlardı bu yönden bakınca bile bu staj zaten farklı ama burada yapılan sadece bir staj değildi. Burada sadece biyoinformatik üzerine eğitim almadık. Çok iyi bir şekilde programlanmış bu yaz stajına dahil olduğum için Ahmet Hoca’ya ne kadar teşekkür etsem az olur.

Staj başlamadan önce uzun bir hazırlık dönemi geçirdiğimizi söyleyebilirim. Ahmet Hoca’nın mailleri bu hazırlık aşamasında bize oldukça rehberlik ediyordu. Staj programına hazır gelmek için yapmamız gereken bazı şeyler de vardı bunlardan en önemlisi codecademy’de Python derslerinde ilerlemekti. Light bot adlı oyunu bitirmek de programlama mantığını anlamak adına oldukça önemliydi. Bunları yaparak gelmem benim için staj başladıktan sonra süreci oldukça kolaylaştırdı.

Bu stajda öğrendiğim en önemli şeylerden biri de iyi bir ekip nasıl olunur. Gerçekten buraya gelen bütün arkadaşlar özenle seçilmiş insanlardı. Çoğumuz birbirimizi hiç tanımıyordu. Hepimiz birbirimizden çok farklıydık fakat bu staj süresinde tamamen bir aile gibi olduk. Bu şekilde ortak proje yapmayı, bir işi yaparken nasıl organize olmamız gerektiğini ve grup çalışması ile ilgili birçok şeyi öğrenmiş olduk.

Staj boyunca yaptığımız aktivitelerde staja farklı boyutlar kazandı. Oynadığımız grup oyunları. İzlediğimiz filmler, pizza günleri her ne kadar kafamızı dağıtmak için yaptığımız etkinlikler olarak görünse de grup oyunlarında ve filmlerde de birçok şey öğrendik.

Kazandığım en önemli özelliklerden birisi de düzenli not tutma alışkanlığı oldu. Günlük wiki yazılarımız ve haftalık raporlar bu alışkanlığı kazanmamda en büyük paya sahipler. Bunun dışında yazdığımız ortak blog yazıları da yine aynı konuda büyük katkı sağladı. Kişisel blog ise öğrendiklerimi insanlara anlatmak için kullandığım bir araç oldu.

Sunum yapmak nasıl şova dönüştürülür? Stajın çok ama çok önemli bir aşaması da yaptığımız sunumlar oldu. Sunum yapmak o kadar da zor bir şey değil. Ama yaptığınız sunumda anlattıklarınızı herkesin dinlemesini ve o konu hakkında bilgi sahibi olmayan birinin bile anlamasını istiyorsanız o zaman sunum yapma yeteneği önemli bir hale geliyor. Staj süresince bizde bunu amaçlayarak birçok sunum yaptık ve gerçekten oldukça faydası oldu diyebilirim.

Farklı bakış açılarını görmek farklı deneyimlerden yararlanmak adına yaptığımız skype görüşmeleri de yine bu stajın çok farklı özelliklerinden biriydi. Bir konu üzerine çalışıyorsanız ve tam olarak ne yapacağınızdan emin değilseniz bu konu üzerine daha önce çalışanların neler yaptığına bakmak çok yardımcı olacaktır. Bunu onlarla konuşmak ise bu konuda olabilecek en iyi şeydir. Tecrübelerini bizimle paylaşan alanında uzman birçok kişi ile skype görüşmesi yaptık ve hepsinden inanılmaz bilgiler öğrendik.

Bunların dışında biyoinformatik ve programlamanın ilişkisini bu stajda öğrendim. Daha önce programlama bilen biri değildim. Staj boyunca programlama ve bunu biyoinformatik içerisinde nasıl kullanabileceğimi öğrendim. Bu da biyoinformatiğe bakış açımı oldukça değiştirdi. Aynı zamanda veri görselleştirmenin ne kadar önemli olduğunu ve çok karmaşık verileri kısa süre içerisinde insanlara nasıl anlatılabileceğini görmüş oldum.

Bu yaz stajı hakkında daha birçok yazılması gereken şey var. Ama bunları kitabımızda da bulabilirsiniz. Gecenin geç saatlerine kadar çalıştığımız ve nerdeyse tüm zamanımızı harcadığımız bir staj programı oldu. Bu işi bilmeyen insanlara gecenin geç saatlerine kadar çalıştığınızı anlatmanız biraz zor oluyor. Hatta bunun staj olduğunu söylediğinizde gerçekten anlatamıyorsunuz. Ama bu işi gerçekten severek yapıyorsanız ve böyle bir yaz stajı programındaysanız geceleri eve gitmeyi bile istemeyebilirsiniz. Ama bu şekilde alışmanın da şöyle bir sıkıntısı var. Bir gün bu stajın sonu geldiğinde hayatınızda kocaman bir boşluk hissedebilirsiniz.

Ben böyle bir staja beni kabul ettiği için Ahmet Hoca’ma, bir aileden farkı olmayan bütün staj ekibime ve bizi takip eden siz değerli okurlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.


Osman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder