8 Eylül 2014 Pazartesi

25 Ağustos Haftası


25 Ağustos haftası, bu yaz gerçekleştirdiğimiz çalışmaların son haftası. Tüm çalışmaların özetini ayrıca paylaşmayı planlıyorum, bu nedenle bu yazıda sadece bu hafta neler yaptığımızı özetleyeceğim.

Tuna Projesi üzerine fikir çilem devam etti bu hafta da. Bu projeyi nasıl herkese açık hale getirebiliriz, bunu düşünüyorum. Böylece ortaya hem büyük bir ürün çıkarabiliriz, hem de öğrenme sürecine dahil olmak isteyen herkes için büyük bir fırsat olur. Her neyse, ilerleyen zamanlarda bunu göreceğiz.


Tuna Projesi üzerinde çalışırken zorlanılan en büyük konu, sanırım D3 ile Django'nun birleştirilmesiydi. Ayrı ayrı uygulamalar veya görselleştirmeler geliştirilebilirken, farklı özellikleri tek bir potada eriterek birleştirmek başlıbaşına bir meydan okuma. Yine de bunu rahatlıkla başardığımızı söylemeliyim. Artık kullanıcının girdiği genin özelliklerini hesaplayan ve bunu görselleştiren bir uygulamamız var. Kulağa basit gelebilir, ancak arkaplanında böyle bir uygulamayı geliştirebilmek için neler bilmek gerektiğini bir bilseniz. Gerçi bu blogu takip edenler bu sürecin nasıl sancılı ve bir o kadar da verimli geçtiğini takip etmişlerdir. Özetle, ortaya çıkan eserle gurur duyuyorum, ve bu eserde hepimizin katkısı var.

Bu hafta ekip üyeleri bir dizi sunum gerçekleştirdi ve bu sunumlarda kısaca, bir sonraki hafta gerçekleşen toplantıdaki konuşmacıları özetlediler. Birçok açıdan faydalı olan bu hızlı sunumlar sayesinde toplantı hakkında genel bir fikir edindik ve konuşmacıların ortak noktalarını daha açık bir şekilde görebildik. Hepsinden ötesi, uyumlu bir ekibin hayatı ne kadar kolaylaştırabileceğini bir kez daha hissettik.

Facebook'un kuruluş hikayesini anlatan Sosyal Ağ isimli filmi izledik bu hafta. Hatta ileride neler yapabileceğimiz üzerine hayaller bile kurduk. Hepimiz bu filmden dersler çıkardık, ve heyecanımız bir kat daha arttı.

Bir önceki hafta gerçekleştirilen tavla turnuvasının sonuçlarını görselleştirme görevi Hana'yı büyük ölçüde uğraştırdı, ve kısa bir süre içerisinde böyle bir görselleştirmeyi yapabilmek için gerekli neler varsa hepsini kullanılabilecek düzeyde özümsedi. Böylece ortaya güzel bir görselleştirme çıktı, sizlerin de hoşuna gideceğini düşünüyorum. Fareyi aşağıdaki grafikte gezdirdikçe etkileşimi keşfedeceksiniz.

Kitabımız için bir görev dağılımı yaptık, artık hazırlıklarımızın sonlarına geldiğimizi hissediyorum. Umarım en kısa zamanda sizlerin de beğenisine sunabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder